Időszerű változtatni a helyi iparűzési adó jelenlegi szabályozásán, főleg a magyar mikro- és középvállalkozások érdekében – szögezte le Perlusz László, a Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára annak kapcsán, hogy az adó gazdasági növekedést ösztönző átalakítását javasolja a Nemzeti Versenyképességi Tanács a kormánynak.

A jelenlegi, árbevételhez kötött iparűzési adó főleg a kiskereskedőknek hátrányos – jelezte Perlusz László. Hozzátette, ez az adónem nem veszi figyelembe az adott cég nyereségességét, másrészt az iparűzési adónál megmaradt a feltöltési kötelezettség, amely rosszul érinti a szezonális bevétellel rendelkező vállalatokat.

Likviditási probléma

A kötelezettség azt jelenti, hogy a cégeknek előre meg kell becsülniük az iparűzési adó várható éves összegét, s erre feltölteni a számlájukat. Ez a szabály likviditási gondokat okozhat, és ha a vállalkozások alulbecslik az összeget, akkor még bírságra is számíthatnak.

Mint ismert, Varga Mihály pénzügyminiszter a minap jelentette be, hogy a helyi iparűzési adó gazdasági növekedést ösztönző átalakítását javasolja a Nemzeti Versenyképességi Tanács a kormánynak.

Ismertette: az értékcsökkenési leírás, illetve a kutatás-fejlesztési költségek jelentősebb arányú – ötszörös mértékű – leírhatóvá tételét javasolják az adóalapból, valamint az adófeltöltési kötelezettség megszüntetését az iparűzési adónál is.

Ösztönzőket keresnek

Varga Mihály hangsúlyozta, szeretnék fenntartani a magyar gazdaság növekedésének lendületét, ezért olyan ösztönzőket keresnek, amelyek ezt lehetővé teszik. Az iparűzési adó átalakításával, illetve egyszerűsítésével tovább csökkenhetnek a vállalkozások terhei.

A jelenlegi szabályozás szerint az amortizációt nem számolhatják el a vállalatok az iparűzési adóban, a jövőben lehetővé válna az értékcsökkenés leírása az adóalapból – ismertette a tárcavezető.

Hozzátett: mintegy 850 ezer vállalkozást érintene a lehetőség, amely hatásosan segítené a beruházások bővülését, és leginkább a termelékeny vállalkozásokat erősítené.

Borítókép: Envato Elements, forrás: VOSZ