Habár napjainkban egyre több interakció kerül az online térbe, a kapcsolatépítés (még ha digitális eszközök segítségével bonyolítjuk is) továbbra is fontos tényező minden vállalkozás számára. Az előnyös partnerségek kialakítása vagy egy megbízható beszállítói kör összeállítása kulcsszerepet játszhat a sikerben. Ehhez viszont határozott, hatékony és átlátható kommunikáció szükséges. Hogyan zajlik egy tárgyalás, mire fontos odafigyelni és milyen fogásokkal juthatunk előnyhöz és jó üzleti lehetőségekhez? A Brillit összeszedett néhány hasznos tudnivalót.
Ami a legtöbb üzleti készségre, az a tárgyalástechnikára is igaz. Gyakorlással és tudatos fejlesztéssel mindenki profi kommunikátorrá válhat, legyen szó prezentációkról, szakmai előadásokról vagy éppen egy jövendőbeli partnerség megalapozásáról. A tapasztalatok – akár jók, akár rosszak – mind hozzájárulhatnak a kellő magabiztosság megszerzéséhez, a váratlan helyzetek, kérdések kezeléséhez. Vannak ugyanakkor olyan általános fogásai és aranyszabályai a tárgyalás folyamatainak. Ezekre érdemes tudatosan odafigyelni a siker érdekében.
Így juthatsz el a sikeres üzletkötésig tárgyalással
Az eredményes megbeszélés a felkészüléssel kezdődik. A szükséges háttérinformációk összegyűjtése, a kompetens fellépés nem csupán határozottabb és magabiztosabb kommunikációt tesz lehetővé, de egyúttal egy jól kitalált tárgyalási stratégia kialakításához is hozzájárulhat. Segít átgondolni a célokat, melyek elérése után elégedetten távozhatunk a megbeszélésről. A tárgyalások egyik legfontosabb sarokpontja az alkudozás fázisa. Ennek során ütköztetjük az érdekeinket a másik féllel, és igyekszünk a saját álláspontunkat érvényesítni, miközben mindkettőnk számára kölcsönösen működőképes üzleti feltételeket igyekszünk teremteni.
A tárgyalási folyamatok profi lezárása mondhatni egy külön szakma. Üzleti szempontból ugyanakkor nem csak azokra az egyezkedésekre tekinthetünk így, melyek partnerséggel és megállapodással zárulnak. Előfordulhat az is, hogy az érdekeket sehogy sem sikerül közös nevezőre hozni. Akárhogy is, minden tárgyalás jó tanulópénz. Segíthet azonosítani a saját gyengeségeinket és erősségeinket, ezt pedig sikerrel kamatoztathatjuk a következő találkozókon. Érdemes tehát utólag értékelni és tanulni az esetleg elkövetett hibákból vagy a bevált fogásokból.
Tuti recept nincs, ezeket a tárgyalási tippeket viszont érdemes elővenni
Minden helyzet és minden tárgyalófél más és más, de vannak olyan lépések, melyeket érdemes lehet megszívlelni és kipróbálni élesben is. Sokan közelítik meg úgy a tárgyalási helyzeteket, hogy elrejtik valódi céljaikat és szándékaikat, hogy előnyhöz juthassanak, de a szakértők éppen ennek ellenkezőjét javasolják. Ha határozottan és világosan kifejtjük motivációinkat már a találkozó elején, az nyílt kommunikációra készteti partnerünket is. Szintén gyakran gyengeségnek vélik, ha valaki elsőként tesz ajánlatot, ez azonban nem feltétlenül igaz. Bár kétségtelenül van benne kockázat (például a tárgyalópartner nem közeledik, hanem tudatosan távolodik a megegyezéstől), ezzel megszerezhetjük az irányítást az alkufolyamatban. A lezárásnál pedig mindenképpen törekedjük az őszinteségre. Ha hosszabb távú, eredményes partnerségeket szeretnénk kialakítani, akkor ne a pillanatnyi előnyökre, hanem a későbbiekben is működőképes megállapodásokra törekedjünk.
Tárgyalás online térben
Napjainkban persze egyre gyakoribb, hogy a digitális térben tudunk először kapcsolódni partnereinkkel. Ez, bár nem tud olyan hatékony lenni, mint egy gyárbejárás vagy egy helyi ételekből összeválogatott, kötetlenebb üzleti ebéd, mégis számos kaput nyithat meg vállalkozásunk számára.
Az első benyomás itt is kulcsfontosságú. Érdemes előre tesztelni a technikai eszközöket és adott esetben a prezentációnkat. Mindenképpen fontos időben megjelenni a képernyő előtt, és ügyelni arra, hogy megfelelő viseletben és környezetben, zavaró tényezőktől mentesen tisztelhessünk meg partnerünket a tárgyalási szituációban. Egy online meetingben is fontos éppolyan aktívan képviselni álláspontunkat, mint a személyes találkozókon. A hangerőre és az artikulációra is figyelve érhetően kell kifejezni magunkat. Még valami: sokan figyelmen kívül hagyják, de a nonverbális jegyek többsége a digitális világban is érvényesül. Nézzünk tehát partnerünk szemébe és ne babráljuk szemüvegünkkel vagy íróeszközünkkel zavarunkban.
Az online kapcsolatépítés ma már komoly és szinte kihagyhatatlan lehetőség, ha új ügyfeleket szeretnénk megszólítani vagy gyorsan és egyszerűen szeretnénk szert tenni egy megbízható beszállítói körre. A Brillit oldalán a legkisebbek is képviseltethetik magukat saját profiloldalukkal, amely akár vállalkozásuk weboldalaként is funkcionálhat, miközben az adott szolgáltatás vagy termék iránt érdeklődő potenciális partnerek közvetlenül is felvehetik egymással a kapcsolatot ajánlatokkal, együttműködési lehetőségekkel. Egy biztos, a siker érdekében fontos, hogy tudatosan és magabiztosan képviseljük magunkat és érdekeinket az üzleti életben és kihasználjunk minden olyan lehetőséget, amely jobb piaci pozícióba segíthet minket.