Magyarországon a vállalatok számára a digitális technológia térnyerése új lehetőségeket, de komoly kihívásokat is jelent. Ugyanakkor a legtöbb cég még mindig stratégia nélkül veti bele magát a mesterséges intelligencia támogatta projektekbe. Csak kevesen foglalkoznak a technológia részletes megismerésével. A Brillit.com hatékonyabbá teszi a vállalati működés különböző területeit, mint például a pályáztatás, szakemberkeresés, tendereztetés és kapcsolatépítés, így a vállalatok könnyedén kezelhetik ezeket a feladatokat, minimalizálva a manuális munkaórákat és optimalizálva a folyamatokat.
Most bemutatjuk, miért lassú a digitális átállás hazánkban, és hogyan járul hozzá az alkalmazott mesterséges intelligencia a vállalatok hatékonyságának növeléséhez. Emellett kiemeljük az etikai kérdéseket, amelyek felmerülnek az MI fejlesztése és alkalmazása során. Rávilágítunk arra, hogy milyen fontos tényezőket kell figyelembe venni a technológiai előrehaladás során.
Digitális átállás kihívásai a magyar kkv-szektorban
A digitális átállás lassúsága kiemelt probléma Magyarországon. Az Európai Unió felmérése szerint hazánk a vállalati digitális technológia integrációjában a harmadik helyen kullog, és egy 2023-as hazai kutatás még ennél is aggasztóbb eredményeket tárt fel a kkv-szektor digitalizációjával kapcsolatban. A magyar kkv-k többsége gyors megtérülést vár, és ha rövid időn belül nem érnek el lényeges eredményeket, könnyen feladják a digitális transzformációt.
További akadályt jelent a jogtiszta szoftverek hiánya, valamint általánosságban a szürkegazdaság nagy terjedelme, ami gátolja a digitalizációt és a transzparenciát egyaránt. Emellett a gyengén dokumentált és szabályozott folyamatok is nehezítik a digitális átállást. A kutatás rámutat, hogy a sikeres digitalizációhoz elengedhetetlenek a megfelelő alkalmazkodás, a jól képzett munkaerő, a technológiai affinitás és a szükséges tőke. Mindezek hiánya eredményezte a jelenlegi helyzetet, ahol a kkv-knál még mindig a hagyományos, papír alapú megoldások uralkodnak. Bár a digitális átállás útja hosszúnak és nehéznek tűnik, talán éppen ez mozdíthatja előre a magyar szektor digitalizációját.
A mesterséges intelligencia hozta fejlődés
A jelenlegi mesterséges intelligencia-modellek túlnyomó részben adatvezéreltek; a technológia jelenlegi állása lényegében magában foglalja a magas szintű „data science”-t, vagyis statisztikai megoldásokat. Ha nem áll rendelkezésre elegendő (digitális) adat, az MI-modell nem képes tanulni, és így nem tudja megoldani a vállalkozások problémáit. Ezért, ha nincs elegendő mértékű digitalizáció, nem lehet hatékonyan alkalmazni a gyakorlatban. Azonban, ha egy magyar kis- vagy középvállalkozás úgy dönt, hogy a mesterséges intelligencia forradalma közepette projektet indít a digitális átállás elősegítésére, akkor már nemcsak a digitalizáció eddigi előnyeit élvezheti, hanem ki is használhatja a mesterséges intelligencia által kínált lehetőségeket a vállalati működés
optimalizálására, tehát amennyiben egy vállalat már áttért az e-mail, internet és felhőalapú működésre, rendelkezik az alapvető kompetenciákkal, és elkezdheti az adatgyűjtést is, amely az AI későbbi felhasználásának alapjául szolgálhat.
Az alkalmazott mesterséges intelligencia megtérülése
Az alkalmazott mesterséges intelligencia, szemben az általánosított változattal, gyorsabban implementálható. Gyakran pontosabb eredményeket nyújt. Szervezetek napok alatt bevetik az MI vezérelt előrejelző modelleket, amelyek gyors hozzáférést biztosítanak a releváns és kritikus fontosságú információkhoz. A marketing terén az alkalmazott mesterséges intelligencia képes
pontosabb kereslet előrejelzéseket nyújtani termék, csatorna, földrajzi terület és ügyfélszegmens alapján, így lehetővé téve az adott piaci szegmensek hatékonyabb célzását. Ez a stratégia maximalizálja a kampányok hatékonyságát, és minimalizálja az elpazarolt erőforrásokat.
A pénzügyi területen a csapatok az alkalmazott mesterséges intelligencia segítségével pontosabb kereslet előrejelzéseket készíthetnek, ami megbízható alapot teremt a pénzügyi tervezéshez. Ez lehetővé teszi a vállalkozások számára a költségvetések hatékonyabb felosztását és a megalapozottabb befektetési döntéseket.
Etikus digitalizáció
Az etikus mesterséges intelligencia körüli kérdések egyre inkább a társadalmi párbeszéd középpontjába kerülnek. Az MI-alapú rendszerek alkalmazása során felmerülő kérdések közé tartozik, hogy mikor tekinthető egy fejlesztés etikusnak, és mikor nem. Az etikai szempontok körébe tartozik a diszkrimináció elkerülése, a személyes adatok védelme, valamint az emberi jogok tiszteletben
tartása.
Fontos, hogy felelősségteljesen és tudatosan fejlesszünk és alkalmazzunk az MI alapú megoldásokat, hogy azok valóban hasznosak és értékesek legyenek. Az alkalmazásuk számos területen jelenthet előnyt, ugyanakkor figyelembe kell venni a lehetséges kockázatokat és veszélyeket is.
A katonai felhasználású robotoktól kezdve az adatvédelem és személyes szabadságjogok védelméig számos etikai dilemmával kell szembenéznünk. Az etikus mesterséges intelligencia fejlesztése és alkalmazása érdekében szükség van szigorú szabályozásokra és a társadalmi párbeszéd folytatására, hogy a társadalom számára előnyös és elfogadható megoldások szülessenek.