Jövő év január 1-től bármit veszünk online, más élmény lesz, mint a mai. Az átállás megkönnyítéséhez a Visa adott néhány tippet.

Európa legtöbb országában, így Magyarországon is életbe lép 2021. január 1-én az e-kereskedelmi csalások visszaszorítását célzó erős-ügyfélhitelesítés (Strong Customer Authentication, SCA) rendelet. Ez az elektronikus fizetések, valamint az online vásárlások felhasználói élményét is nagyban befolyásolja majd.

Tehát januártól a bankok további ellenőrző lépéseket alkalmazhatnak, és kérhetik személyazonosságunk igazolásának többféle módját is az online vásárlások során.

Az ügyfelektől kért további ellenőrzéseknek és azonosításoknak köszönhetően a bankok biztosabbak lehetnek abban, hogy az adott kártyát ténylegesen a tulajdonosa, és nem egy illetéktelen harmadik fél használja.

Frissítsük a kapcsolattartási információinkat

A bank nehézségekbe ütközhet az ügyfél azonosítása során, ha nem tudja elérni az illetőt. Ha a jövőben online akarunk vásárolni, meg kell győződnünk róla, hogy a bankunk a megfelelő kapcsolattartási információval rendelkezik rólunk.

Kötelező a másodlagos azonosító

Az SCA megköveteli a bankoktól, hogy ne egy, hanem két azonosítót használjanak annak ellenőrzésére, hogy valóban a tulajdonosa használja az adott bankkártyát. Ezek a módszerek a következők lehetnek:

Fontoljuk meg a biometrikus adataink használatának engedélyezését

Ha lehetőségünk van rá, töltsük le a banki alkalmazást és engedélyezzük a biometrikus adataink (arcfelismerés, ujjlenyomat) használatát. Ezek nagyon könnyen kezelhetőek, ám nehéz lemásolni azokat.

Ha például beállítjuk biometrikus adatainkat egy regisztrált telefonon, rögtön eleget is tettünk az SCA által előírt két faktoros azonosítási előírásnak.

Egyszer használatos jelszavak

Ezek az egyszer használatos jelkódok is könnyen használhatók, és legtöbbször egyenesen a telefonunkra küldik ki. Ebben az esetben azonban a bank egy másik azonosítót is fog kérni.

Borítókép: Envato Elements, forrás: VISA