Az online számlaadat-szolgáltatás kapcsán tervezett nyári változtatási csomag részletei is megjelentek a minap. Mégpedig az 1.1-es adatszolgáltatásra történő kötelező áttérés határidejének elhalasztásával egy időben.
Mint ismeretes, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) idén január végén publikálta a számlák adatszolgáltatásához kapcsolódó új verziót, az 1.1-es specifikációt és XSD sémát, amelyet az eredeti tervek szerint 2019. május 2-án tett volna kötelezővé.
A határidő közeledtével azonban számos, az átállásra való felkészülési folyamat elhúzódását jelezték az ügyfelek az adóhatóságnak. Ezt figyelembe véve a NAV haladékot biztosít, így 2019. június 4-én 0:00 órától már csak az új formátumban fogadja a számlák adatait. Ezt azt jelenti, hogy az 1.0 verzióval érvényes adatszolgáltatás ekkortól már nem teljesíthető.
GitHub platform
A csomagot egyelőre a NAV csak egy fejlesztői platformon (a GitHub-on) tette elérhetővé, ahol bárki szabadon hozzájárulhat a tartalomhoz tudástár vagy fejlesztési javaslat hozzáadásával, még a csomag véglegesítése előtt.
A fejlesztői konzultáció időtartama egy hónap, így május végéig bárki véleményezheti és visszajelezhet a tervezet kapcsán. Ezt követően az adóhivatal tervezetten június folyamán véglegesíti az új 2.0-ás verziószámú adatszolgáltatási sémát és várhatóan júliusban elérhetővé teszi az erre vonatkozó teszt környezetet.
Élesítés januártól
A kötelező szintű változtatások 2020. január 1-jével lépnek érvénybe, amikortól megszűnik a jelenlegi 1.1-es verziószámú adatszolgáltatási séma támogatása. Így tehát a számlaadat-szolgáltatás már csak az új séma szerint lesz teljesíthető.
Újabb határidő-halasztás tehát nem várható, így már most érdemes elkezdeni a felkészülést az előírt változásokra – tanácsolja a Deloitte. A sémaváltozásokkal együtt a jövő év elejétől átalakul az Online Számla rendszer is és várhatóan új szolgáltatásokkal bővül. E tekintetben a legnagyobb várakozás a vevő oldali számlalekérdezések automatizálására irányul.
Vevő oldali számlalekérdezések
A vevő oldali automatikus számlalekérdezések biztosítása egy részről sokak számára megoldást jelent a jogszabályi megfelelés biztosítására az önszámlázás esetén. Másfelől pedig számos új lehetőséget biztosít az adózóknak, hiszen valós időben elérhetővé válik majd a bejövő oldali számlainformáció. Ez a változtatás pedig valódi lehetőséget biztosít a belföldi összesítő jelentés teljes körű automatizálására.
Borítókép: pixabay, forrás: Deloitte